HASTA BAKIMI

Müşteri Hizmetleri

+90 312 434 12 32 pbx

Hasta Bakımı

Bir Oda Hazırlamak
Seçme şansınız varsa, aydınlık ve keyif veren ya da bahçeyi veya sokağı gören bir oda seçmelisiniz. Oda, ziyaretçilerin oturabileceği şekilde düzenlenebilir. Hasta odası, aydınlık, havadar ve düzenli olmalıdır. Zaman zaman pencere açılarak, odanın havalanması sağlanmalıdır. Yaz aylarında odaya güneşin aşırı derecede girmesi önlenmelidir. Hasta odasının mümkün olduğu kadar gürültüden uzak seçilmesine dikkat edilmeli odaya sinek girmesini önlemek için pencereye sineklik takılmalıdır.


Yatağın yanına telefon, okuyacak bir şeyler ve su bardağı konulabilecek bir başucu masası ve okuma lambası yerleştirilmelidir.   Eğer kişi çok hasta veya iş yapamaz durumdaysa, ya da bazen yardıma ihtiyacı olabileceğini düşünüyorsanız, bu durumda birinci katta, ideal olarak banyoya yakın bir oda hazırlamayı düşününüz. Eğer bu mümkün değilse, oturak olarak bilinen, taşınabilir bir yatak yanı tuvaleti satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz. Hastanın tuvalete gidip gelemediği hallerde de oturakların çok faydası olabilmektedir.

Hasta yatağı
Hastanın yattığı yatağın her iki tarafı da serbest olmalıdır. Işığın arkadan gelmesine dikkat etmeli, eğer yatağın bir tarafı duvara dayanıyorsa, soğuğun geçişi önlenmelidir. Hasta çocukların korkuluklu karyolada yatması uygundur. Ayrıca, bakıcının hareket kolaylığı yönünden, yatağın çok alçak olmamasına dikkat edilmelidir. Yatak fazla yumuşak ve çukur olmamalı ve çarşafın altına serilecek yatak koruyucu örtü ile yatağın ıslanması önlenmelidir.

Yatak çarşafı çok temiz olmalı ve yatağın üzerine gergin bir şekilde serilmelidir. Çarşafın üstüne ikinci bir muşamba ve onun üstüne de bir örtü serilecek olursa, çarşafın kirlenmesi önlenmiş olur. Yastık sık sık düzeltilerek hasta rahatlatılmalıdır. Ayrıca, yorgan, hastaya fazla ağırlık vermeyecek şekilde ince ve hafif olmalıdır. Hastanın rahatça yatabilmesini sağlamak için ensesine ve dizlerinin altına yastık konabilir. Ayrıca, hastanın yatış şekli sık sık değiştirilmelidir.

İlaç Kullanımı
Hasta bakıcı olarak en önemli görevlerinizden biri, uygun bir programla ilaç vermektir. Gerek reçeteli, gerek reçetesiz ilaçların doktorun önerdiği şekilde verilmesi gerekmektedir. Pek çok ilacın etkisini göstermesi, ilaçların nasıl ve ne zaman verildiğine bağlıdır. Doktor tarafından verilen ilaç programı, yaşlı ya da hasta kişi için izlenmesi zor bir program ise, başka ayarlamalar yapılıp yapılamayacağını sorunuz. Örneğin, günde bir tane alınan ve etkisi uzun süren ilaçlar, arada bir, geçici bir süre için günde bir kaç tane alınan etkisi kısa süren ilaçlarla yer değiştirebilir. Eğer hasta farklı günlerde farklı ilaç alıyorsa, haftanın günlerine ayrılmış çoklu bölmeleri olan bir hap kutusu satın alın. Bu hap kutuları hem pahalı değildir hem de pek çok eczaneden temin edilebilir.

Bu kutular size büyük kolaylık sağlar. Hasta iyileşmiş gibi görünse dahi, doktorun onayı olmadan hastanın ilacını vermeyi hiçbir zaman kesmeyiniz. Bir ilacı aniden veya zamanından önce kesmek tehlikeli olabilmektedir. Aynı şekilde, bir ilacı gereğinden az ya da çok alıyor olmak da hastanın durumundaki gelişmeyi geciktirebilir, hatta zarar verebilir. Hastanın doktorunun reçeteli ya da reçetesiz alınan tüm ilaçlardan haberdar olduğundan emin olunuz. Bu durum, özelikle de hasta birden fazla doktora gidiyorsa, çok önemlidir; çünkü bazı ilaçların yan etkisi olabildiği gibi, bazıları da diğer ilaçlarla uyuşmaz. Herhangi bir yan etkiyi doktora bildiriniz. Bazı vakalarda dozajı ya da ilaç türünü ayarlamak gerekebilir. İlaçlar hakkında herhangi bir soru ya da endişeniz olması durumunda, doktorunuza danışınız.