İDRAR KAÇIRMA

Müşteri Hizmetleri

+90 312 434 12 32 pbx

İdrar Kaçırma ve Tipleri

İdrar kaçırma, ''mesane yani idrar torbasından irademiz dışında idrarın dışarı akması,'' olarak tanımlanır. İdrar kaçırma, ortalama her beş kadından birinde görülmesine rağmen; utanma, tedavisiz zannetme, doğal olarak kabullenme... gibi nedenlerle, yaygın bir şikâyet konusu da olmaz. Aslında, sosyal açıdan hayatı çok güçleştirmesi, cinsel problemler yaratması gibi ciddi sonuçları nedeniyle, çok büyük bir toplumsal sorundur. Oysa idrar kaçırma, çoğunlukla başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Stres tipi idrar kaçırma: Yürüme, koşma, ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktiviteler ya da öksürme, gülme, hapşırma gibi durumlarda ortaya çıkan düşük miktarda idrar kaçırma olup kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma tipidir.

Sıkışma tipi idrar kaçırma: Ani tuvalete gitme gereksinimi duymak ya da tuvalete zamanında yetişememektir. Sebebi; mesaneden idrar çıkışını tetikleyen, istemsiz kas spazmlarını yaratan aşırı hareketli mesanelerdir.

Taşma tipi idrar kaçırma: Tam dolu mesane nedeniyle, beklenmedik bir zamanda az miktarda idrar kaçırma olarak tanımlanır. Daha çok erkeklerde görülür.

Fonksiyonel idrar kaçırma: Eklem hastalıkları, felç, sinir sistemi hastalıkları gibi kişinin tuvalete zamanında yetişmesini engelleyen fiziksel kısıtlılıklar nedeniyle ortaya çıkan tiptir.

Aşağıdaki soruların birine yanıtınız ‘’EVET’’ ise bir uzmana danışınız.

-Gün boyunca sık sık tuvalete gitmek zorunda iseniz
-Oturur ya da yatar durumdan ayağa kalktığınızda idrar kaçırıyorsanız
-Ağır bir eşya kaldırırken idrar kaçırıyorsanız
-Egzersiz yaparken veya yürürken idrar kaçırıyorsanız
-Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya güldüğünüzde idrar kaçırıyorsanız
-İdrar yapma hissi geldiğinde tuvalete yetişemiyorsanız
-Tuvalette hiçbir zaman idrarınızı tamamen boşaltamadığınız hissine kapılıyorsanız